Bisiklet

Hepimiz çocukluğumuzda bisiklete binmişizdir. İlk deneyimde ve ilk kendi kendimize sürmeye başladığımızdaki mutluluğu hatırlarız. Ne zevkli iştir bisiklete binmek, öyle değil mi? Ebeveynlerin en büyük sorumluluğudur çocuklarına bisiklete binmeyi öğretmek. 

Bisiklete binmek çocuklarda denge koordinasyonu kurmaya ve kas gelişimine yardımcı olan en önemli aktivitelerdendir. Vücudun büyük kas gruplarının çalışmasında ve güçlenmesinde etkili olan bisiklet, çocuklara psikolojik ve sosyal anlamda da katkı sağlamaktadır. Bisiklete binmek çocuklar için hem faydalı hem eğlenceli bir aktivitedir. Bisiklet kullanan çocukların sorunlara karşı çözüm üretme becerileri de artmaktadır. 

Günümüzde hareket alanı kısıtlanan çocuklarımızı bisiklete binmeleri konusunda desteklemeli ve onlara gerekli imkanı sunmalıyız. Kas gelişimine önemli ölçüde etki eden aktivite aynı zamanda çocuklarda özgüveni de arttırmaktadır. Çocuklar için önemli fiziksel aktiviteler arasında bulunan bisiklete binmek, çocukların büyüme hormonu salgılayarak büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca Fiziksel aktivitelerin; beyin gelişimini, hafızanın güçlenmesini ve ruhsal olarak da rahatlattığı söylenmektedir.